Jeszcze RAZ o rodzinie Ulmów

Rafał Ziemkiewicz o prawie Polski do selektywnej pamięci.

DoRzeczy

O Sprawiedliwych pisywałem wielokrotnie.

To dla mnie dosyć oczywisty temat – ułatwia go Babcia Irena, która wraz z Dziadkiem Januszem uratowała moją Matkę z warszawskiego getta. Pomaga kilkadziesiąt wywiadów, które przeprowadziłem ze Sprawiedliwymi w ramach projektu Stevena Spielberga. Pisuję o Nich wielką literą i wydaje mi się to oczywiste – nigdy nie będę w stanie wyrazić jak bardzo Ich podziwiam. Nigdy nie będę miał dość odwagi, by z przekonaniem odpowiedzieć sobie na pytanie, jak zachowałbym się na Ich miejscu.

Niespełna trzy tygodnie temu napisałem parę słów z okazji otwarcia muzeum upamiętniającego rodzinę Ulmów.

Wczoraj w tygodniku DoRzeczy pojawił się tekst Rafała A. Ziemkiewicza “Męczennicy Wyklęci”, w którym odnosi się do mojego felietonu.

Na początek – autorowi udał się tytuł.

Faktycznie, do wielu Sprawiedliwych przylgnęło piętno wyklętych. Podczas wojny naznaczało Ich otoczenie – to zawistne, bo ukrywanie Żyda musi oznaczać bogactwo; i to ogarnięte zwykłym ludzkim strachem o siebie i rodzinę. Po wojnie – dość przypomnieć ilu spośród Nich przez wiele lat ukrywało swoje bohaterstwo, by termin “wyklęty” zdał się być jak najbardziej na miejscu. Dopiero od niedawna Sprawiedliwi zaczęli się przyznawać do swojego bohaterstwa. Tak – słowa “przyznawać ” użyłem w pełni świadomie.

To ich upamiętnia muzeum w Markowej – Sprawiedliwych.

Szantażowanych, zastraszanych i denuncjowanych. Wydawanych Niemcom przez sąsiadów, szmalcowników czy granatowych

Ratujących Żydów i z tego powodu zagrożonych śmiercią.

W kontekście tego muzeum wywody Ziemkiewicza o historii “przepraszania za Żydów” są kompletnie pozbawione sensu. Zwiedzając muzeum pomyślmy o przeprosinach dla Sprawiedliwych.

O zamordowanych Żydach starałem się nie pisać – to nie ich upamiętnia muzeum.

To hołd oddany dobrym ludziom, których na śmierć z niemieckich rąk wysłał polski policjant.

Ziemkiewicz chyba tego nie zauważył.

Babcia Irena i Dziadek Janusz wywinęli się kosztem złotych dwudziestodolarówek i srebrnej cukiernicy. Szmalcownicy nie przyszli do nich w niemieckiej asyście. Ot, szczęście.

Zupełnie nie wiem, jak odnieść się do przykładów Ziemkiewicza na temat Verdun czy Arizony, by nie narażać go na śmieszność. Pancernik USS Arizona zatopiły japońskie bomby i torpedy, a nie dezerterzy czy szmalcownicy. Ich obecność, jako element memoriału jest równie bez sensu jak koncept umieszczania napisów objaśniających widzom filmy – chociaż po ostatnich komentarzach przed telewizyjną projekcją “Idy” rozumiem skąd ten pomysł się wziął. Powoływanie się na Hannę Arendt, Judenraty czy cassus Rumkowskiego dowodzi, że kiedy się o czymś pisze, warto uzyskać na ten temat minimum wiedzy. Pobieżny rzut okiem w Internet dowodzi, że Ziemkiewicz, jak się to zdarza prawicowym publicystom piszącym o relacjach polsko-żydowskich, tej lekcji nie odrobił. Żydowscy historycy nigdy nie uchylali się od pisania o wszelkich, w tym niełatwych aspektach Zagłady. Może czas skorzystać z tego doświadczenia.

Na zakończenie chcę się odnieść do tezy autora, że wszystkie narody mają prawo do selektywnej pamięci. Nie zgadzam się z tym – ale jeżeli p. Ziemkiewicz woli, by selekcjonować pamięć o naszej historii – niech się nie oburza, gdy inni będą nam dokonywali własnej selekcji.

Demonstracja przeciwko ustawie antyaborcyjnej

demostracja

Kilka spostrzeżeń.
Nie wszystkie krzepiące:

1. Mało znajomych. Na pochodach KODu co rusz mówiło się komuś znajomemu “Dzień dobry”.

2. Bardzo mało osób z mojej generacji. Niby rozumiem, że ich to bezpośrednio nie dotyczy, ale część ma pewnie dzieci.

3. Brak polityków opozycji. Niby rozumiem, że nie są fanami partii Razem (ja też nie), ale pewne rzeczy powinny się dziać ponad podziałami.
Jak rozumiem, dokonali pragmatycznego wyboru.

A żal.

Psalm 23

“Bóg pasterzem moim, nie zbywa mi na niczym” – psalm 23 podczas II Spotkania z Kulturą Żydowską w Katowicach.
Dobrego Szabatu!

Syreny na rocznicę

Ciekawie się ten świat układa…

Trzy lata temu, jeszcze jako Przewodniczący Zarządu gminy warszawskiej starałem się doprowadzić do tego by syreny wyły nie tylko na rocznicę Powstania Warszawskiego ale również na rocznicę Powstania w getcie warszawskim.

Urzędnik państwowy wyjaśnił mi zasady uruchamiania syren raz do roku (jako wymóg ustawowy) i zasady dżentelmeńskiej umowy na bazie której ustalono, że ta próba będzie miała miejsce w sierpniu. Kiedy starałem się przekonać go o zasadności uruchomienia ich w Warszawie dwa razy, powiedział, że jeżeli do tego dojdzie, będzie je musiał uruchomić również 10 kwietnia.

No tak.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,19834419,w-rocznice-katastrofy-smolenskiej-zawyja-syreny-wojewoda-zarzadzil.html

W Jüdische Allgemeine

Miły prezent purimowy z Jüdische Allgemeine.

Allgemeine

Limud 2016

Wykład o arabskim terroryzmie.
I co miłe – ani jednego wolnego krzesła.
Tak wiem, zdjęcie tego nie potwierdza.

Limud2016

Igo już nie przyjedzie

Od paru lat zastanawiamy się, co będzie gdy zabraknie Ocalonych. Kiedy przestaniemy mieć możliwość skorzystania ze świadectwa kogoś, kto powie “byłem, widziałem, przeżyłem”. Bez pośrednictwa zapisu video.

Zastanawiamy się, ale czasem mam wrażenie, że nie traktujemy tych rozważań zbyt poważnie. Bo podświadomie myślimy o istnieniu Ocalałych jak o oczywistym fakcie. Jakoś są, biorą udział w kolejnych rocznicach, opowiadają o swoich przejściach.

A potem zaskakuje nas kolejna informacja.

PiotrKadlcikSamuelWillenberg

Właśnie odszedł Igo.

Żołnierz, powstaniec, partyzant, rzeźbiarz, architekt – głos Treblinki.

Od wielu lat spotykaliśmy się z okazji dwóch rocznic – ale dziś chcę przypomnieć drugą z nich. Ważną dla Igo.

Stawiał się zawsze, w berecie z Orłem i z krzyżem Virtuti na marynarce. Żołnierz dwóch powstań – tego w Treblince i tego w Warszawie.

Historia, którą opowiadał nie zawsze była łatwa, nie zawsze tak bardzo czarno-biała jak wielu chciałoby widzieć. Jako Żyd – powstaniec warszawski, wcześniejszy żołnierz kampanii wrześniowej, przekonał się, że wspólna walka nie musi oznaczać akceptacji przez towarzyszy broni jego pochodzenia. Ale mimo to, jeszcze rok temu, już na wózku, składał kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza. W swoim berecie, ze swoim Virtuti. I nie wyobrażał sobie, że mogłoby stać się inaczej. Mam wrażenie, że my też nie. Stał się jednym z tych zjawisk, które wydają się nam niezmienne. Dziś wiemy, że do czasu.

Wiele słyszymy dziś o potrzebie polityki historycznej. Mamy przypominać o heroicznych momentach naszej historii i aktywnie, nawet z pomocą sądów, walczyć z tymi, którzy ją negują. To że my, polscy Żydzi, będziemy pamiętać Igo Willenberga, ocalałego z Treblinki, w której zginęła większość mojej rodziny, nie mam wątpliwości.

Czy będzie pamiętany jako powstaniec warszawski, w swoim berecie i ze swoim Virtuti? Chciałbym, by polityka historyczna nie pozostawiła go w lesie, gdzie tylko kamienie i niewielkie muzeum wyznaczają teren jednego z największych grobów europejskich Żydów.

Igo już nie przyjedzie.

Rok zarządzania cmentarzem na Bródnie

Rok zarządzania projektem rewitalizacji cmentarza bródnowskiego. Nadzór procesu budowy, tworzenie wystawy, oprowadzanie wycieczek, koszenie i sprzątanie. Niestety, Zarząd GWŻ Warszawa postanowił, że będzie inaczej.

27 stycznia. Birkenau

Auschwitz1
Fot. Tomasz Pielesz
Auschwitz2
Fot. Tomasz Pielesz

“…Dobrze, że jesteście. Pomożecie nam, będziecie spalać zwłoki”

Syn Szaula

SynSzawla

Istnieje pogląd , że oglądanie filmów fabularnych o Zagładzie to strata czasu.

Gdy na ekrany wchodził “Pianista”, poszedłem na premierę ze swoją Matką – wyprowadzoną w wieku lat siedmiu z warszawskiego getta. Z całego filmu najostrzej zapamiętałem scenę, gdy Szpilman wychodzi z grupą roboczą na aryjską stronę i widzi targ – z jego oszałamiającą paletą kolorów, bochnami chleba na straganach, kwiatami… Kiedy powiedziałem o tym Matce, okazało się, że właśnie ta scena przypomniała jej, jak Babcia Irena (odznaczona medalem Sprawiedliwych) zabrała ją tuż po wyjściu z getta na targ.
Te same kolory,ma sama obfitość , te same zapachy – do zapamiętania najmocniej, bardziej niż ruiny i sterty trupów.

I wtedy widok bochnów i kolorowych kwiatów na straganach stał się dla mnie kamyczkiem-elementem układanki mozaiki Zagłady. Jak dla wielu późniejsza karuzela na Placu Muranowskim.

Gdy jako chłopiec oglądałem w telewizji horrory, chciałem patrzyć na ekran, ale strach sprawiał, że mrużyłem oczy i obraz się rozpływał. Zamazany świat Zagłady oglądany oczami Szaula Auslandera zachowuje się podobnie. Trzeba się w nim przemieszczać szybko i zdecydowanie, we właściwym momencie stawać na baczność, błyskawicznym ruchem ściągając czapkę z głowy, nie zwracać uwagi na szczegóły. Sprawnymi ruchami zdejmować z kołków odzież zagazowanych Żydów. Tylko od czasu do czasu do umysłu wdzierają się pojedyncze obrazy, jak widok zakrwawionych kobiecych piersi w stercie trupów wiezionych do krematorium.

Ocalały z Sonderkommanda Shlomo Venezia powiedział w swojej relacji: “Staraliśmy się nie myśleć, żeby przeżyć kolejne kilka godzin”. Tak Nemes pokazał świat Geheimnistraeger – tragarzy tajemnic, jak poetycznie nazwali ich Niemcy -czyli nosicieli i spalaczy zwłok.

Niespokojna, wszędobylska praca kamery to jeden ze środków uczestniczenia w tym filmie, ale duże fragmenty Syna Szaula można oglądać z zamkniętymi oczami.
Głosy więźniów porozumiewających się mieszanką języków, żydowskie modlitwy, szmery, szepty. Zagłada Nemesa poza niewielu apokaliptycznymi scenami wydaje się być przeżyciem bardzo osobistym, zamkniętym.

Dopiero o wyjściu z sali kinowej zdałem sobie sprawę z tego, że muzyka pojawiła się na filmie po raz pierwszy podczas napisów końcowych.

Nie chcę pisać o wątku fabularnym, czy stopniu odwzorowania prawdy historycznej. Czytałem wprawdzie dosyć dużo o Sonderkommando, ale nie czuję się na siłach, by snuć rozważania na ten temat. Teoretycznie rzecz biorąc, opowiedziana w Synu Szaula historia mogłaby się zdarzyć, praktycznie wiemy z relacji ocalałych z Sonderkommanda, że nierzadko rozpoznawali w stosach trupów swoich najbliższych. I wrzucali ciała w ogień.

To prawda, fabularny film o Zagładzie nie może być dla nas źródłem wiedzy. Ale znajdziemy w nim z pewnością własne, osobiste kamyczki, które staną się częścią naszej osobistej mozaiki. Syn Szaula ten warunek spełnia.