Kryzys polsko-żydowskich relacji

Na temat ustawy przyjętej tuż przed Dniem Pamięci Ofiar Holokaustu powiedziano już dosyć. Mieliśmy okazję wysłuchać opinii polityków, zapoznać się z oświadczeniami zaniepokojonych naukowców, badających naszą wspólną, jakże często niełatwą, historię.

W mediach politycy zaczynają mówić o konieczności dialogu i przedyskutowania wrażliwych kwestii, osiągnięcia porozumienia. Ostatecznie zawsze to robią. Szkoda, że dopiero po fakcie.

Kwestię unikania prawdy historycznej zepchnięto na plan dalszy, koncentrując się na absurdalnych “polskich obozach koncentracyjnych”. Jednakowo absurdalnych dla Polaków i Żydów. Prawdopodobnie już wkrótce pojawią się na ten temat wspólne komunikaty.

To, czego się nie uda odrobić, niezależnie od tego jak publicznie i serdecznie premierzy Izraela i Polski podadzą sobie ręce, to głęboki kryzys polsko-żydowskich relacji.

Słowa nienawiści rodem z marcowych wydarzeń i proponowany przez dziennikarza Gazety Polskiej paszport i wyjazd do Izraela. Bełkot w stylu pałkarza rozbijającego okna tych, których nazywa “głupimi parchami” to tylko wierzchołek góry lodowej. Dziś widocznej lepiej niż zazwyczaj. Jedynie wśród nielicznych wywołującej zażenowanie i wstyd.

Politycy, którzy zaniedbali konieczność współpracy i konsultacji, sejmowi urzędnicy, którzy w przeddzień Dnia Pamięci postanowili głosować ustawę, która zwykłą ludzką obawą może ograniczać badanie prawdy historycznej, wszyscy oni za kilka dni wrócą do swoich codziennych zajęć. Za szkody, jakie wywołali swoją nonszalancją, będziemy płacić bardzo, bardzo długo.

Piotr Kadlčik

Szkoda tych chłopców i dziewczyn…

Miałem wujka. Oczywiście przyszywanego – Hitler i jego pomagierzy zadbali, bym nie miał prawdziwych wujków, ciotek i stryjenek.

Postrzelili go wszyscy solidarnie – pierwszą kulę (zresztą wykrytą zupełnie przypadkowo wiele, naprawdę wiele lat po wojnie) dostał w Powstaniu od Niemców, potem, jak pamiętam, kolejne zawdzięczał Polakom i Rosjanom. Uwielbiałem go, moja żona, mimo że zawsze był przemiłym sympatycznym starszym panem, instynktownie się go bała. Bardzo późno dowiedziałem się, że przed Powstaniem był w Egzekutywie. Ożenił się z koleżanka, sanitariuszką, która po kapitulacji Powstania przeszła Ravensbruck. Nauczył mnie piosenki “Na polanie leśnej żeśmy się spotkali”. Nie ma jej w repertuarze piosenek partyzanckich.

W latach osiemdziesiątych, już jako mocno starszy pan, bez jednego płuca, z dziurą w kostce i pociskiem ze Schmeissera w kręgosłupie był nadal aktywny – współorganizował ukrywanie się jednego z bardziej poszukiwanych w stanie wojennym opozycjonistów. W moim lesie. Zabawne, bo w miarę nieświadomie brałem w tym udział.

Dlaczego przypominam o Wujku Januszu? Bo On i jego Koledzy i Koleżanki te ponad siedemdziesiąt lat temu uwierzyli , że się uda.

Dzisiejsze analizy historyków czy pseudohistoryków o kalkulacji czy obłędzie nie mają przesadnego znaczenia. Oni wierzyli wtedy, że się uda. My, z poziomu naszej wiedzy o tym, co stało się dalej, nie mamy prawa ich oceniać. Tak jak nie wolno nam oceniać Rumkowskiego i Czerniakowa.

Ale tak szkoda tych chłopców i dziewczyn, szkoda miasta, które już nigdy nie będzie takie, jak było…

Prezydencka wizyta i żydowski protest

O ile dobrze pamiętam, uczestniczyłem w dwóch wizytach prezydentów USA i w jednej wiceprezydenta. Porządkując swoje papiery, natrafiłem ostatnio na bardzo miły list z Białego Domu z podziękowaniami za pomoc w organizacji jednej z nich i współpracę z tak zwanym advance team , czyli grupą, która z kilkutygodniowym wyprzedzeniem przyjeżdża na miejsce wizyty, oraz ją planuje.

Traf chciał, że wspólne oświadczenie gmin żydowskich oraz Naczelnego Rabina zacząłem od czytania w wersji angielskiej.  W pierwszej chwili miałem wrażenie, że mam do czynienia z objawem niezadowolenia jednej z organizacji Żydów amerykańskich, ganiących swojego prezydenta za to, że podczas wizyty nie znalazł czasu na najkrótszą choćby ceremonię pod Pomnikiem Bohaterów Getta.
Potem zorientowałem się, że tylko jeden z sygnatariuszy jest obywatelem amerykańskim.

Można długo rozwodzić się nad tym, czy wypada używać określeń w rodzaju “akt lekceważenia”, oraz czy inwokacją o wierze w to, że naród amerykański nie podziela stosunku prezydenta do wizyty pod pomnikiem nie obraża się tego narodu jako całości. Rozumiałbym użycie  słów takich jak “smutek” czy “rozczarowanie”. Przyznaję, żal, że nie udało się wykroić czasu na choćby najkrótszą ceremonię pod pomnikiem. Ale nic poza tym.

Zastanawiam się jedynie, jaki był cel stosunkowo nieuprzejmego oświadczenia.
Z cała pewnością nie miało ono służyć zmianie prezydenckiej decyzji – wydane na kilka godzin przed wizytą skutecznie uniemożliwiało jakiekolwiek zmiany. Jako że brałem udział w planowaniu cząstki jednej z takich  wizyt, sądzę, że wiem, co mówię.
Tani PR-owy chwyt, mający zwrócić uwagę publiczności? Zważywszy, że dnia następnego jeden z sygnatariuszy oświadczenia w świetle (przysłowiowych) fleszy pod tym samym pomnikiem składał kwiaty z córką prezydenta Trumpa i oprowadzał ją po Muzeum Polin, dobitność przesłania nieco osłabła. Fakt – pozostali  byli konsekwentni w swoim naburmuszeniu i pod pomnikiem się nie pojawili.

Opinia w Polsce? Środowiska prawicowe na osamotniony żydowski protest zareagowały, oględnie mówiąc, brakiem zachwytu. “Osamotniony”,  gdyż 18-godzinna wizyta amerykańskiego prezydenta nie objęła również innych, żelaznych punktów takich wizyt. Nie zauważyłem, by środowiska kombatanckie zareagowały na brak złożenia tradycyjnej wiązanki przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Nie zauważyłem też szczególnych wyrazów poparcia – ani pozostałych organizacji żydowskich, ani innych.

Nie sądzę, by apel w jakikolwiek sposób zakłócił spokojny sen prezydenta Trumpa. Po wypadkach hamburskich Polska faktycznie jawi się oazą spokoju i proamerykańskości.

Żal jednak , że takie działanie umacnia opinię o Żydach – grupce wiecznie niezadowolonych kłótników.

Aby jednak spróbować za wszelką cenę znaleźć w tej sprawie aspekt pozytywny – sygnatariusze dosyć żenującego apelu podważyli swoim zachowaniem fundamentalny mit o wszechmocy żydostwa. I za to można im ewentualnie podziękować.

Przywykliśmy

Specjaliści od analizy kryzysów twierdzą, że każdy z nich poprzedzają drobne wydarzenia, które następnie składają się w całość. Złośliwcy twierdzą, że te drobne wydarzenia są znakomicie identyfikowalne post factum.

Specjaliści od analizy kryzysów twierdzą, że każdy z nich poprzedzają drobne wydarzenia, które następnie składają się w całość. Złośliwcy twierdzą, że te drobne wydarzenia są znakomicie identyfikowalne post factum. Z drobnych kamyków układa się mozaikowy obraz.

Ostatnio nad wyraz rzadko komentuję to, na co naraża lektura gazet, Internet czy telewizyjne newsy. Głównie dlatego, ze zanim zasiądę by coś napisać, pojawiają się teksty lepsze, głębsze i szybsze. Poza tym już po chwili mamy kolejny temat.

Niezrozumiałe orzeczenia prokuratury, kibolska bezkarność, publiczne nawoływania do „zniszczenia żydostwa” z jednej a do deportacji innowierców z drugiej. Antyżydowska krzyżówka w książce do katechezy. Publiczne palenie flag – i rzeczą drugorzędną jest, ukraińskiej czy śląskiej.

A potem brak zdecydowanej reakcji – prokuratury , sądów, parlamentarzystów, władzy oraz zwykłych ludzi, którzy zachrypłego z nienawiści młokosa z pochodnią powinni oddać w ręce policji . Która zresztą stoi i bezczynnie się przygląda. Brak reakcji, lub całkowicie mętne wyjaśnienia owego braku.

Nie mam zamiaru zagłębiać się w analizę tych zachowań. Nie będę się na nie oburzał, gdyż zrobili już to inni. Chcę jedynie zwrócić uwagę, jak łatwo przywykliśmy do nowej rzeczywistości. Chcę również zwrócić uwagę na kalkulację sprawców, którzy milczenie władzy i większości z nas traktują jako aprobatę dla popełnianych czynów. Pojedyncze głosy oburzenia i sprzeciwu są w takiej sytuacji pomijalne.

Bo zło już się zadziało – zaczynamy przywykać. Jak to powiedział zdaje się Goebbels, że „kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą”. Powtarzające się akty niegodziwości, nietolerancji i nienawiści to dziś dla wielu jedynie element krajobrazu.

I to jest moim zdaniem najgorsze. I świadomość, że za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat ci specjaliści od analizowania kryzysów napiszą coś w rodzaju: „Brak zdecydowanej reakcji na te wydarzenia, zobojętnienie oraz narastający poziom akceptacji w sposób oczywisty prowadziły do nieuchronnych i przewidywalnych konsekwencji”.

Coś takiego napiszą.

Z obozem na okładce

Pamiętam, jak w połowie lat osiemdziesiątych uczestniczyłem w wykładzie na temat propagandy i sposobach medialnego manipulowania rzeczywistością. Prelegent pokazał nam wtedy propagandowy film sporządzony przez Organizację Wyzwolenia Palestyny. Czarno-biały, pokazujący niedolę palestyńskich Arabów w obozach dla uchodźców. W ujęcia zgrabnie wklejono obrazy z dziećmi w pasiakach. Po raz pierwszy zetknąłem się wtedy z arabską propagandą odwołującą się w swoim przekazie do motywu Zagłady.

GPC

Potem pojawiły się irańskie konkursy – ostatnio w jednym z nich wyróżniono belgijskiego nauczyciela z katolickiej szkoły.

No a teraz Gazeta Polska swoją okładką z dziećmi w pasiakach i tytułem “Niemcy zabierają Polakom dzieci” dołączyła nas do czołówki.

W gruncie rzeczy antyniemieckie sentymenty to u nas nic nowego. I niezależnie od orientacji politycznej. Począwszy od “Niemcy mnie biją” posła Rokity, poprzez zachowanie na lotnisku we Frankfurcie posła Protasiewicza. Ciekawe zresztą, że niemieckie lotniska wywołują ten rodzaj agresji. Podróżując, bywałem na kilku z nich, wino pijałem, a zdarzało się, że i piwo. I jakoś nigdy nie wpadłem na pomysł zahajlowania umundurowanemu Niemcowi.

No, ale zostawmy picie wina na lotnisku i wróćmy do okładki Gazety Polskiej. Można się z Gazetą nie zgadzać, można z nią polemizować, można gardzić, nie czytać. Ale nie można przyjąć, że w jej kolegium redakcyjnym siedzą głupi ludzie. Nie można też przyjąć, że decyzję o porównaniu na okładce aktualnych niemieckich urzędów z hitlerowskimi podjęto w pijanym widzie. No, chyba że ktoś ma na to poważne dowody.

Skoro podjęli ją ludzie w miarę inteligentni i poczytalni, możemy mieć do czynienia z dwoma scenariuszami:

– Są zdania, że pomiędzy niemieckimi instytucjami czasu wojny a obecnymi można postawić znak równości. Każdy, kto ma podstawową wiedzę na temat II wojny światowej, a w najgorszym razie obejrzał serial “Polskie drogi” wie, że to nieprawda. Chyba że jest kompletnym nieukiem.

– Doszli do wniosku, że takie porównanie spodoba się czytelnikom. Tym Polakom w Polsce urodzonym, którzy za granicę nosa nie wyściubią. Którzy głośno protestują, gdy w zagranicznych mediach pojawi się wzmianka o “polskich-sami-wiecie-czym”. Dla których tamten czas to tatuaż z kotwicą, bejsbolowa pała z Antkiem Rozpylaczem czy koszulka z napisem “Śmierć wrogom ojczyzny”. Dla których druty i pasiaki to co najwyżej symbol “wykonania przez Hitlera dobrej roboty”. Bez skojarzeń z tatuażem na przedramieniu dziadka, bez skojarzeń z lukami w rodzinnej genealogii, bez świeczek w Palmirach i setkach podobnych miejsc.

Wredna okładka dla wrednych, niedouczonych ludzi. Będąc niepoprawnym optymistą, mam ciągle nadzieję, że wciąż nie ma ich aż tak wielu.

A kiedy znowu zareagujemy na kolejne “polskie-sami-wiecie-co”, to przypomnijmy sobie okładkę z dziećmi za drutami. I przestańmy oburzać się czy dziwić.

Kielce i Jedwabne. Miejsca pamięci, czy miejsca prawdy?

Jedwabne

Dwa miasta – no, jedno chyba bardziej miasteczko.

Ponad 300 kilometrów od siebie.

Pięć lat różnicy.

Podobna zbrodnia.

To prawda, że oba stały się wygodnym piorunochronem. Kiedy mówimy o mordach dokonanych na żydowskich sąsiadach, wymieniamy ich nazwy i z łatwością zapominamy, że tak naprawdę są jedynie symbolem – przykładem na zło, które rozlało się w Polsce po nadejściu dwóch totalitaryzmów – wpierw niemieckiego, później rosyjskiego.

Kielce i Jedwabne.

Zmarły przed paru dniami więzień obozów Elie Wiesel podczas jednej z wizyt w Auschwitz zaprotestował przeciw nazywaniu go Miejscem Pamięci. Z pamięcią jak wiemy, bywa różnie, jest ulotna często selektywna. Elie Wiesel chciał by Auschwitz nazywać Miejscem Prawdy.

Myślę, że nie tylko Auschwitz.

Potrzebujemy miejsc prawdy. Co gorsza, nie tej z naukowych, drobiazgowych opracowań takich jak „Wokół Jedwabnego” czy „Wokół pogromu kieleckiego”. Tej, która będzie zrozumiała dla wszystkich i pozwoli nam spojrzeć na tamten koszmar jak na jeden z zakrętów wspólnej polsko-żydowskiej historii. Czasem będącej powodem do dumy – czasem do wstydu. Jak to większość wspólnych historii.

Warto zaprzestać pseudo badawczych dociekań, poszukiwania wspólnictwa, zachęty czy prowokacji. Przypomnieć sobie treść anegdoty, na jaką natrafiłem niespełna miesiąc temu w Internecie:

Przed sądem zeznaje dwóch oskarżonych o pobicie w tramwaju pewnego znanego dziennikarza żydowskiego pochodzenia. Pierwszy z nich: „No stoje se w tranwaju a ten dziadyga nadeptał mi na buta. Raz nadeptał, drugi, nie przeprosił ani nic. Na nowego buta. No to jak trzeci raz nadeptał po przyp…. dziadowi.”
Drugi: Stoję w tramwaju, gazetkę przeglądam. Patrzę a obok to żydzisko stoi. Przefarbowany, nawet nazwisko zmienił. A obok młodzian. Dorodny. Piękną mamy młodzież. Patriotyczną. I nagle jak on temu Żydowi nie przyłoży. No to ja proszę wysokiego Sądu, myślałem, że już się zaczęło…..

Czy na takie wyjaśnienie mamy ochotę? Jesteśmy gotowi wierzyć, że wystarczy, by ktokolwiek krzyknął „Zabić Żyda!” a znajdzie się wśród nas dostatecznie wielu, by się tego podjąć? Czy taka jest cecha miejsc prawdy takich jak Kielce, Jedwabne czy Wąsosz….

Mam nadzieję, że nie.

Tydzień temu rocznica pogromu w Kielcach, za chwilę w Jedwabnem. Znowu pojawiają się głosy o „potrzebie wyjaśnienie prawdy”, znowu w dyskusjach pojawia się wątek prowokacji czy wspólnictwa.

To prawda – ekshumacji w Jedwabnem należało dokończyć. Nie dlatego, by w jej wyniku posiąść nowe dowody – śledztwo IPN poprowadzono wielowątkowo i nad wyraz rzetelnie, ale by wyeliminować jakiekolwiek preteksty do podważania jego ustaleń.

A i ofiarom należy się pochówek na żydowskim cmentarzu.

Nie sądzę, by dziś ktokolwiek był zainteresowany przeprosinami za Kielce czy Jedwabne. Zbrodniarzy nieomal na pewno nie ma wśród nas. Nie sądzę, by potrzebne było wybaczenie – wszak wybaczyć mogą jedynie ofiary, a i w pamięci ocalałych wydarzenia z wolna się zacierają.

Możemy jednak znaleźć się w sytuacji, gdy przyjdzie przepraszać – nie za pogromy i mordy , ale za to, co uczyniliśmy z pamięcią o nich.

Kruchą, ulotną, subiektywną. Nie zawsze mającą wiele wspólnego z prawdą…

Piotr Kadlčík

Gdy wrócimy ze „Skrzypka…” obok fontanny

Skrzypek

Mój stosunek do Teatru Żydowskiego był… najłagodniej mówiąc – różny.

Pod koniec lat osiemdziesiątych i w latach dziewięćdziesiątych byłem w nim dosłownie parę razy. Sytuacji nie poprawiały organizowane w rocznicę powstania w getcie akademie ku czci, oraz gościnne występu aktorów teatru powtarzających te same szmoncesy i żelazny repertuar piosenek w jidysz.

Bawiła, parokrotnie powtarzana, anegdota o starym Żydzie z Izraela, który z oburzeniem odrzucił propozycję przyjęcia słuchawek z tłumaczeniem na polski, a podczas przerwy chyłkiem zmienił zdanie.

Tak, wizyta na scenie przy placu Grzybowskim była bardzo daleko na liście moich teatralnych priorytetów.

Tak naprawdę to chyba poza nią.

Mam wrażenie, że do “Dybuka”.

Szedłem na ten spektakl, mając w pamięci jego wcześniejszą wersję. W szczegóły nie będę się zagłębiał, bo to nie pora na prawienie złośliwości. Tak prosto skwitowanych później w “Aktorach Żydowskich”.

Nowy „Dybuk” mi się nie spodobał, ale metamorfoza, jaką przeszedł Teatr zrobiła na mnie wrażenie. Na tyle duże, że zacząłem systematycznie chodzić na kolejne premiery.

Podobało mi się. Krytykiem teatralnym nie jestem, ale podobało na tyle, że pokusiłem się o napisanie recenzji – tych “Aktorów”.

Ale tym razem nie będzie recenzji – raczej diagnoza.

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce sprzedało budynek. Formalnie rzecz biorąc miało do tego prawo. Zawarło umowę, na mocy której jakoby miano wyburzyć część budynku, wykonać cześć inwestycji, przenieść do niej Teatr, a następnie wyburzyć drugą część i kontynuować budowę.

I co do tego pomysłu mam spore wątpliwości.

Tego rodzaju proces inwestycyjny jest trudny technicznie (już budowanie przy Placu Grzybowskim to nie lada wyzwanie), a dzielenie go na takie etapy miałoby kolosalny wpływ na koszt całej inwestycji. Kolejny problem to wyburzanie budynku po kawałku i niezakłócone funkcjonowanie niezburzonej części. W ogóle nie wiem, czy tego rodzaju pozwolenie na rozbiórkę można otrzymać. Wydaje mi się, że nie.

Dziś to już tylko akademickie rozważania.

Właściciel budynku (słusznie, czy też nie) z przyczyn formalnych uniemożliwił funkcjonowanie Teatru.

Kto i w jakim stopniu dotrzymał, lub nie, zawieranych porozumień może być dziś co najwyżej szansą do wystawienia rachunków przez firmy prawnicze. Z wynikiem za kilka lat, czyli w czasie, gdy nikt już nie będzie do końca pamiętał o co chodzi.

Liczy się tu i teraz.

Moim zdaniem zarówno deweloper, jak i TSKŻ są zdeterminowani, by rzecz zakończyć jak najszybciej. Wyburzyć budynek i wtedy bez większych trudności uzyskać korzystne warunki zabudowy.

Zespół aktorski broni się jak może. Zgrzytliwie wygląda w tej sytuacji oświadczenie pracowników technicznych o wieloletnich zaniedbaniach, ale nie będę go osądzał. Pracując wiele lat temu w teatrze wiem, jak wielka jest obawa przed pożarem.
Problem w tym, co dalej. Czy znajdzie się miejsce, w którym Teatr będzie mógł kontynuować swoją działalność. Czy i kiedy powstanie przyobiecanych nowa siedziba? Czy do tego czasu wśród warszawskich aktorów dramatycznych i komediowych znajdzie się miejsce dla aktorów żydowskich?

I o to powinniśmy zadbać, kiedy już wrócimy ze „Skrzypka na Dachu” zagranego obok fontanny na placu Grzybowskim.

Bo kolejnych przedstawień – i tych szmoncesowych, które mnie drażnią i tych wyczekiwanych – może po prostu już nie być.

Jeszcze RAZ o rodzinie Ulmów

Rafał Ziemkiewicz o prawie Polski do selektywnej pamięci.

DoRzeczy

O Sprawiedliwych pisywałem wielokrotnie.

To dla mnie dosyć oczywisty temat – ułatwia go Babcia Irena, która wraz z Dziadkiem Januszem uratowała moją Matkę z warszawskiego getta. Pomaga kilkadziesiąt wywiadów, które przeprowadziłem ze Sprawiedliwymi w ramach projektu Stevena Spielberga. Pisuję o Nich wielką literą i wydaje mi się to oczywiste – nigdy nie będę w stanie wyrazić jak bardzo Ich podziwiam. Nigdy nie będę miał dość odwagi, by z przekonaniem odpowiedzieć sobie na pytanie, jak zachowałbym się na Ich miejscu.

Niespełna trzy tygodnie temu napisałem parę słów z okazji otwarcia muzeum upamiętniającego rodzinę Ulmów.

Wczoraj w tygodniku DoRzeczy pojawił się tekst Rafała A. Ziemkiewicza “Męczennicy Wyklęci”, w którym odnosi się do mojego felietonu.

Na początek – autorowi udał się tytuł.

Faktycznie, do wielu Sprawiedliwych przylgnęło piętno wyklętych. Podczas wojny naznaczało Ich otoczenie – to zawistne, bo ukrywanie Żyda musi oznaczać bogactwo; i to ogarnięte zwykłym ludzkim strachem o siebie i rodzinę. Po wojnie – dość przypomnieć ilu spośród Nich przez wiele lat ukrywało swoje bohaterstwo, by termin “wyklęty” zdał się być jak najbardziej na miejscu. Dopiero od niedawna Sprawiedliwi zaczęli się przyznawać do swojego bohaterstwa. Tak – słowa “przyznawać ” użyłem w pełni świadomie.

To ich upamiętnia muzeum w Markowej – Sprawiedliwych.

Szantażowanych, zastraszanych i denuncjowanych. Wydawanych Niemcom przez sąsiadów, szmalcowników czy granatowych

Ratujących Żydów i z tego powodu zagrożonych śmiercią.

W kontekście tego muzeum wywody Ziemkiewicza o historii “przepraszania za Żydów” są kompletnie pozbawione sensu. Zwiedzając muzeum pomyślmy o przeprosinach dla Sprawiedliwych.

O zamordowanych Żydach starałem się nie pisać – to nie ich upamiętnia muzeum.

To hołd oddany dobrym ludziom, których na śmierć z niemieckich rąk wysłał polski policjant.

Ziemkiewicz chyba tego nie zauważył.

Babcia Irena i Dziadek Janusz wywinęli się kosztem złotych dwudziestodolarówek i srebrnej cukiernicy. Szmalcownicy nie przyszli do nich w niemieckiej asyście. Ot, szczęście.

Zupełnie nie wiem, jak odnieść się do przykładów Ziemkiewicza na temat Verdun czy Arizony, by nie narażać go na śmieszność. Pancernik USS Arizona zatopiły japońskie bomby i torpedy, a nie dezerterzy czy szmalcownicy. Ich obecność, jako element memoriału jest równie bez sensu jak koncept umieszczania napisów objaśniających widzom filmy – chociaż po ostatnich komentarzach przed telewizyjną projekcją “Idy” rozumiem skąd ten pomysł się wziął. Powoływanie się na Hannę Arendt, Judenraty czy cassus Rumkowskiego dowodzi, że kiedy się o czymś pisze, warto uzyskać na ten temat minimum wiedzy. Pobieżny rzut okiem w Internet dowodzi, że Ziemkiewicz, jak się to zdarza prawicowym publicystom piszącym o relacjach polsko-żydowskich, tej lekcji nie odrobił. Żydowscy historycy nigdy nie uchylali się od pisania o wszelkich, w tym niełatwych aspektach Zagłady. Może czas skorzystać z tego doświadczenia.

Na zakończenie chcę się odnieść do tezy autora, że wszystkie narody mają prawo do selektywnej pamięci. Nie zgadzam się z tym – ale jeżeli p. Ziemkiewicz woli, by selekcjonować pamięć o naszej historii – niech się nie oburza, gdy inni będą nam dokonywali własnej selekcji.

Demonstracja przeciwko ustawie antyaborcyjnej

demostracja

Kilka spostrzeżeń.
Nie wszystkie krzepiące:

1. Mało znajomych. Na pochodach KODu co rusz mówiło się komuś znajomemu “Dzień dobry”.

2. Bardzo mało osób z mojej generacji. Niby rozumiem, że ich to bezpośrednio nie dotyczy, ale część ma pewnie dzieci.

3. Brak polityków opozycji. Niby rozumiem, że nie są fanami partii Razem (ja też nie), ale pewne rzeczy powinny się dziać ponad podziałami.
Jak rozumiem, dokonali pragmatycznego wyboru.

A żal.