Jedwabne

10 lipca 1941 r. kilkudziesięciu mieszkańców Jedwabnego zamordowało kilkuset swoich żydowskich sąsiadów. Większość ofiar została spalona żywcem w stodole. 7 lipca 1941 r. w Radziłowie Polacy zamordowali kilkuset Żydów, z czego ponad połowę spalono żywcem. W sierpniu 1941 r. w gospodarstwie pod Szczuczynem dokonano zbrodni na Żydówkach. Kobiety zostały zgwałcone, a następnie zabite kijami, pałkami i motykami. Ich ciała zakopano na polu. W tym samym czasie doszło również do pogromu Żydów w Wąsoszy.

jedwabne 104
Jedwabne 10 lipca 2014

Powinniśmy pamiętać nie tylko o tragedii, jaka się wydarzyła w Jedwabnem, ale również o dzisiejszych mieszkańcach tej miejscowości. Dziś pojechaliśmy nie tylko do Jedwabnego, ale również do Radziłowa, Szczuczyna, do miejsc, w których takie same wydarzenia w tym samym czasie się rozegrały.

jedwabne 142
Z Alicją Schnepf, Sprawiedliwą wśród Narodów Świata, Jedwabne 10 lipca 2014

Jedwabne stało się takim symbolem pewnej tragedii; metodą na mówienie sobie ‘w tym miejscu zdarzyło się coś przerażającego, ale tylko tu’. Nasza modlitwa ma przypomnieć prawdziwy zakres nieszczęścia, które spotkało Żydów z małych miast i miasteczek. Powinniśmy współpracować z mieszkańcami tych miejscowości, nie tylko przy okazji rocznic. Warto zastanowić się nad tym co razem możemy zrobić dla naszej wspólnej historii.