Biografia

Piotr Krzysztof Kadlčík (ur. 11 stycznia 1962 w Warszawie) – działacz społeczności żydowskiej oraz opozycji demokratycznej w okresie PRL; tłumacz języka czeskiego i angielskiego; inicjator wielu wydarzeń dotyczących kultury i historii żydowskiej.

Założyciel Koła Młodych przy warszawskim oddziale Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce (1988).

Piotr0001
Ukończenie Buncher Family Leadership Program 1989

Stypendysta Buncher Family Leadership Program (1989), który ukończył jako pierwszy w Polsce. W jego ramach przygotował program obozu młodzieżowego, który zorganizował w 1996 r.

srodborow96
Dedykacja od uczestników na zakończenie obozu w Śródborowie 1996

Współzałożyciel jednego z pierwszych w Polsce prywatnych biur podróży. Żydowskie Biuro Podróży i Informacji Our Roots (funkcjonujące do dzisiaj) świadczyło usługi dla żydowskich turystów przyjeżdżających do Polski. Biuro jako pierwsze wydało cykl przewodników po żydowskich zabytkach Warszawy, Krakowa, Łodzi i Lublina.

Przewodniki
Przewodniki po Krakowie, Lublinie, Łodzi

Współtwórca pierwszego żydowskiego portalu internetowego Jewish.org.pl (1997), który dziś jest największym źródłem wiedzy na temat życia żydowskiego w Polsce.
Przedstawiciel Fundacji Ronalda S. Laudera w Polsce. Pracę zakończył po przyjęciu na to stanowisko rabina Michaela Schudricha.

Sajt0004
Piosenka napisana przez uczestników jednego z obozów młodzieżowych cz. 1
Sajt0005
Piosenka napisana przez uczestników jednego z obozów młodzieżowych cz. 2

Przez szereg lat współpracował z Jointem, oraz Fundacją Laudera przy organizacji obozów młodzieżowych.
Był jednym z koordynatorów prac fundacji Survivors of the Shoah – Visual History Foundation. Przeprowadził ponad 100 wywiadów z Ocalonymi, Sprawiedliwymi oraz członkami społeczności romskiej.
Był członkiem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Obecnie zasiada w Radzie Fundacji Auschwitz -Birkenau. Do 2015 zasiadał w Zarządzie Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w RP.

KadlcikShalewNetanyahu
Piotr Kadlčík, Awner Szalew – dyrektor Jad Waszem i premier Izraela Benjamin Netanjahu 13 czerwca 2013
PiotrKadlcikSamuelWillenberg
Z Samuelem Willenbergiem 2 sierpnia 2013

Od 2001 do 2014 pełnił funkcję przewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, a od 2003 do 2014 – przewodniczącego Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. W czerwcu 2007 został członkiem zarządu Europejskiego Kongresu Żydów. Jest również członkiem-założycielem B’nai B’rith Polska, reaktywowanego w 2007.

WreczenieMedalu
Wręczenie Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski 15 grudnia 2009

Od 1981 członek Solidarności, w stanie wojennym zajmował się głównie drukiem (podziemny biuletyn KOS) i kolportażem. Prześladowany jako jeden ze świadków w sprawie zabójstwa Grzegorza Przemyka.
15 grudnia 2009 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce oraz za zasługi dla odrodzenia polskiej społeczności żydowskiej w wolnej Polsce.

GminnyPiknikRodzinny
Z dziećmi podczas Gminnego Pikniku Rodzinnego 22 czerwca 2014

fot. archiwum prywatne